Μουντομπάσκετ 2019: Θρίλερ ο αγώνας ΗΠΑ-Τουρκία! Νίκη στον πόντο για την Αμερική!

Συγκλονιστικό ματς έγινε σήμερα ανάμεσα στην Αμερική και την Τουρκία, με την τελευταία να χάνει οριακώς στην παράταση. Η ομάδα του Πόποβιτς παρουσίασε αρκετές αδυναμίες και έλλειψη λύσεων στις κρίσιμες στιγμές, αποδεικνύοντας ότι η αμερικανική ομάδα μπορεί να τα βρει σκούρα απέναντι σε έναν καλοδιαβασμένο αντίπαλο.

Οι Τούρκοι, με ηγέτη τον απίστευτο σήμερα Ιλιασόβα, κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Παρόλο που οι Αμερικάνοι είχαν καλύτερα στατιστικά, οι Τούρκοι βγάζοντας φοβερό πάθος και παίζοντας σκληρή άμυνα, ήταν μία ανάσα από το να πάρουν μία μοναδική νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες  του Ουφούκ Σαρίτσα μπόρεσαν να καλύψουν την εύθραυστη διαφορά που είχαν κτίσει οι Αμερικάνοι (79-74) και κατάφεραν να προηγηθούν λίγα δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του αγώνα με σκορ 79 – 81. Στην τελευταία επίθεση, ο Τέιτουμ κέρδισε 3 βολές από φάουλ ευστοχώντας στις 2 και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Με ένα επιθετικό κρεσέντο από Ουίλμπεκιν και Οσμάν, η Τουρκία βρέθηκε μπροστά στο σκορ πενήντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης, κρατώντας αγκαλιά την πολυπόθητη νίκη. Στις τελευταίες φάσεις όμως οι Τούρκοι, έχασαν την ψυχραιμία τους και αστόχησαν σε 4 ελεύθερες βολές. Την ολιγωρία των αντιπάλων του εκμεταλλεύτηκε ο  Μίντλετον, που πετυχαίνοντας 2/2 βολές χάρισε την νίκη στην Αμερική, η οποία εξασφάλισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.