Μουντομπάσκετ 2019: Τα στραβοπατήματα και η ήττα της Εθνικής απέναντι στη Βραζιλία- Ποιο είναι το επόμενο βήμα;

Η Εθνική ομάδα υπέκυψε στους Βραζιλιάνους, οι οποίοι κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 79-78. Πλέον οι ελπίδες της ελληνικής ομάδας για πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκόσμιου Κυπέλλου, στηρίζονται στο τελευταίο ματς του ομίλου με την Νέα Ζηλανδία, όπου η νίκη είναι μονόδρομος.

Η Εθνική στο πρώτο ημίχρονο παρουσιάστηκε αρκετά διαβασμένη. Στην πρώτη περίοδο κατάφερε στηριζόμενη στην άμυνά της να κρατήσει βραχεία κεφαλή με σκορ 15 – 19. Στην συνέχεια έκανε ένα φοβερό δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Πρίντεζη και Καλάθη, αποκτώντας διαφορά έως και 17 πόντων.

Δυστυχώς η εικόνα αυτή δεν κράτησε πολύ. Οι Βραζιλιάνοι διάβασαν τον τρόπο παιχνιδιού της Εθνικής, βελτίωσαν την άμυνα τους και κατάφεραν να πραγματοποιήσουν στο δεύτερο μισό ένα σερί 13 – 0 . Οι κακές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι και η έλλειψη καθαρού μυαλού, οδήγησαν την Ελλάδα να μείνει πίσω στο σκορ.

Στο πέμπτο λεπτό περίπου της τελευταίας περιόδου , η διαφορά είχε φθάσει στους +7 για την «σελεσάο» . Η Εθνική αντεπιτέθηκε και με το γκολ φάουλ του Καλάθη και με ένα τρίποντο ψυχολογίας του Πρίντεζη ισοφάρισε 76-76  τριανταπέντε δευτερόλεπτα πριν από την λήξη.

Οι Βραζιλιάνοι Βαρεζάο και Μπαρμπόσα έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην ομάδα τους, ανεβάζοντας το σκορ στο 79-76. Δυο δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του αγώνα, ο Σλούκας κερδίζει ένα δώρο φάουλ στο κέντρο του γηπέδου και πηγαίνει στην γραμμή για να εκτελέσει τρεις βολές. Πέτυχε τις δυο πρώτες, αλλά οι Βραζιλιάνοι απομάκρυναν καθαρά την μπάλα από τη στεφάνη και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 79-78.