Μουντομπάσκετ 2019: Η Σερβία είναι ο απόλυτος κυρίαρχος- Σάρωσε τα πάντα ο Μπογκντάνοβιτς!

Οι Σέρβοι υπήρξαν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του τέταρτου ομίλου, τερματίζοντας στην πρώτη θέση, έχοντας τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Στο σημερινή αναμέτρηση απέναντι στη  “σκουάντρα ατζούρα”,  επιβλήθηκαν άνετα με σκορ 92-77, δείχνοντας ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Σέρβους ήταν Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος στα 35 σχεδόν λεπτά που έπαιξε, πέτυχε 31 πόντους και είχε 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος.

Από πολύ νωρίς οι παίχτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς πήραν προβάδισμα, καταφέρνοντας να έχουν με την λήξη του ημιχρόνου αέρα 8 πόντων από τους αντιπάλους τους.  Οι προσπάθειες του Μάρκο Μπελινέλι και του Ντανίλο Γκαλινάρι δεν ήταν αρκετές για να εξασφαλίσουν την νίκη στους Ιταλούς. Η έλλειψη ουσιαστικής βοήθειας από τον πάγκο, οδήγησε να μεγαλώσει μοιραία η διαφορά στο δεύτερο μισό της τελευταίας περιόδου. Με ένα σερί τριπόντων και συνεχόμενων αιφνιδιασμών η διαφορά από το +11 υπέρ των Σέρβων έφθασε στο + 23, μέσα σε δύο λεπτά. Κατ’ αυτό τον τρόπο κρατώντας χαλαρό τέμπο, οι Σέρβοι πήραν μία εύκολη, αλλά αρκετά σημαντική νίκη.